- Baza wiedzy
- Dezynfekcja i sterylizacja
- Użyteczność AIRsteril w zwalczaniu SARS-CoV-2/COVID-19
Użyteczność AIRsteril w zwalczaniu SARS-CoV-2/COVID-19
Do czytelniW związku z epidemią SARS-CoV-2/COVID-19 mnożą się pytania jak wyeliminować koronawirusa z otoczenia i móc bezpiecznie pracować oraz funkcjonować na co dzień.
Charakterystyka koronawirusa COVID-19
SARS-CoV-2/COVID-19 jest nowym wyzwaniem. Należy do tej samej grupy wirusów, które powodują przeziębienia i grypę. Jest podobny do koronawirusów grupy SARS, MERS. SARS-CoV-2 jest wirusem osłonkowym, którego genom stanowi jednoniciowe RNA o polaryzacji dodatniej. Każdy wirion SARS-CoV-2 ma przeważnie kształt kulisty, choć nieco pleomorficzny, o średnicy 60–140 nm. Otoczony jest wyraźnymi wypustkami (ang. spikes) o długości 9–12 nm. Długość genomu wynosi od 29867 do 29903 nukleotydów co czyni go, podobnie jak w przypadku innych koronawirusów, jednym z największych wirusów RNA, zarówno pod względem długości genomu, jak i rozmiaru wirionu.
Do zakażenia SARS-CoV-2/COVID-19 dochodzi drogą kropelkową. Wykazano, że SARS-CoV-2/COVID-19 rozprzestrzenia się w powietrzu jako zainfekowane wirusem kropelki i aerozole wytwarzane przez kaszel i kichanie. Inną drogą przenoszenia jest kontakt z zanieczyszczonymi przez koronawirus powierzchniami (krople i aerozol osiadają na odsłoniętych powierzchniach) a następnie dotykanie ust, nosa lub oczu. Badania wykazały, że Koronawirusy przetrwały do 9 dni na powierzchni.
Z uwagi na stosunkowo krótkie, od niedawna, występowanie wirusa SARS-CoV-2 / Covid -19 nie było możliwości dokładnego przetestowania skuteczności technologii AIRsterile przeciwko SARS‐CoV‐2. Badania nad zwalczaniem SARS-CoV-2 / Covid-19 zajmą co najmniej rok.
Wykazano, że jednostki AIRSteril zabijają szeroki zakres drobnoustrojów, które są trudniejsze do zwalczenia niż wirusy, w tym gatunki bakterii wytwarzające endospory (Clostridium difficile, Geobacillus stearothermophilus), bakterie gram-dodatnie (Staphylococcus aureus, MRSA, S. epidermidis, Listeria monocytogenes i L. innocua), bakterie gram-ujemne (Escherichia coli i Pseudomonas aeruginosa) oraz pleśnie (Aspergillus fumigatus) zarówno w powietrzu, jak i na powierzchniach.
Technologia AIRSteril została przetestowana przeciwko kolifagowi MS-2 (surogat Norowirusa) a wynikiem było znaczne zmniejszenie liczby wirusa zarówno w próbkach powietrza, jak i na powierzchniach. MS-2 jest wirusem bez otoczki, który jest trudniejszy do zabicia niż SARS-CoV-2 z otoczką lipidową.
Zwalczanie wcześniej występujących wirusów w tym SARS i MERS pokazuje, że ta technologia może być skuteczna w zwalczaniu mniej odpornego na czynniki zewnętrzne niż SARS czy MERS, wirusa SARS-CoV-2/Covid-19.
SARS jest wirusem trudniejszym do zdezaktywowania niż SARS-CoV-2/Covid-19, można zatem założyć, że metody dezaktywacji wirusa SARS zadziałają też na CoV-2/Covid-19. Podobnie zresztą, jak metody dezaktywacji wirusa grypy, czy innych wirusów przenoszących się drogą kropelkową.
Oczywiście bez dokładnego przetestowania technologii przeciwko SARS‐CoV-2 (lub odpowiedniego surogatu) nie możemy kategorycznie stwierdzić, że możemy zabić tego konkretnego koronawirusa. Istnieje jednak wiele dowodów naukowych, że ta technologia może zabić wiele innych drobnoustrojów, które są znacznie trudniejsze do wyeliminowania niż SARS-CoV-2. Potwierdzają to wstępne badania i testy laboratoryjne przeprowadzone w Centrum Ochrony Zdrowia oraz w laboratoriach bezpieczeństwa biologicznego.
Testy wykonane w Centrum gotowości i przeciwdziałania kryzysowego na wypadek epidemii w HPA (Health Protection Agency- Agencja Ochrony Zdrowia organizacja powołana przez rząd Wielkiej Brytanii).
Testy w powietrzu na filtrach HPA wykazały 98,11% redukcji bakterii i 92,17% redukcji standardowego surogatu wirusa już po 5 minutach. Testy powierzchniowe działania AIRsteril w HPA wykazały zmniejszenie zanieczyszczenia o 59,47% już po godzinie. Próbki powietrza zawierające patogeny powierzchniowe badano przez okres 24 godzin, ale już w ciągu godziny od rozpoczęcia procesu oczyszczania, powietrze wytwarzane przez urządzenie osiągnęło taki sam poziom bezpieczeństwa, jak w zakładanym, czystym środowisku pracy.
Laboratorium Agencji Ochrony Zdrowia w Porton Down udowodniło, że standardowa jednostka AIRsteril zabiła do 98,11% bakterii i wirusów znalezionych w powietrzu oraz powierzchniach w pomieszczeniu badawczym, w ciągu 60 minut.
Aby chronić siebie, swoich współpracowników oraz klientów należy zadbać o właściwą dezynfekcję pomieszczenia czyli powierzchni znajdujących się w nim oraz powietrza.
Urządzeniem, które w sposób ciągły i bezpieczny może dezynfekować powietrze i powierzchnie w obecności ludzi, jednocześnie nie uszkadzając sprzętu elektronicznego, jest AIRsteril.
AIRsteril w unikalny sposób łączy w sobie kilka technologii, które się nawzajem uzupełniają. Technologie wykorzystane do zwalczania bakterii, wirusów i zanieczyszczeń powietrza to:
- lampy ultrafioletowe generujące promieniowanie UV-C,
- specjalistyczna lampa generująca ukierunkowany ozon,
- system katalityczny wykorzystujący nano-cząsteczki dwutlenku tytanu, który generuje krótkotrwałe rodniki hydroksylowe
- dwuzakresowe lampy, które poprzez oddziaływanie elktromagnetyczne generują niskotemperaturowa tzw. „zimną plazmę”
Jak te systemy i wygenerowane przez nie cząstki pomagają w zwalczaniu wirusów, bakterii i zanieczyszczeń?
Technologia AIRsteril generuje promieniowanie UV-C, znane również jako promieniowanie bakteriobójcze ultrafioletowe (UVGI). UGVI skutecznie niszczy kwasy nukleinowe w mikroorganizmach. W skutek tego procesu DNA jest zakłócane, co uniemożliwia wykonywanie ważnych funkcji komórkowych. Promieniowanie UVGI zostało po raz pierwszy zastosowany komercyjnie w USA w latach dwudziestych XX wieku w celu opanowania epidemii gruźlicy. Okazało się pomocne, nawet gdy opracowano antybiotyki. Wspierało ich skuteczność która, jest hamowana przez oporne patogeny.
Urządzenia AIRsteril emitują ukierunkowany ozon. Ozon to wysoce reaktywny gaz który, niszczy ściany komórkowe bakterii i innych mikroorganizmów, a następnie rozkłada się do tlenu. Generatory ozonu opracowano do użytku medycznego w XX wieku. Oprócz tego jest z powodzeniem wykorzystywany do przemysłowego oczyszczania różnych układów, np. układów klimatyzacji w samochodach, wnętrza karetek pogotowia.
Ozon może być wytwarzany wieloma metodami i konieczne jest dokładne kontrolowanie jego nasycenia w powietrzu. W nadmiernych stężeniach jest groźny dla zdrowia ludzkiego, ma też właściwości wybuchowe. AIRsteril emituje ozon w na tyle niskim stężeniu, że nie zagraża on zdrowiu ludzi oraz nie niszczy urządzeń elektronicznych.
Tzw. Plazmowe quattro jest następnie emitowana na zewnątrz urządzenia. Biologiczne i medyczne zastosowanie plazmy niskotemperaturowej wykorzystuje bakteriobójcze właściwości wyładowań elektrycznych, a zwłaszcza wytwarzanych podczas tych wyładowań takich związków, jak ozon, tlenek azotu i nadtlenek wodoru. Szereg badań wykazał skuteczność działania zimnej plazmy przeciw komórkom wegetatywnym i sporom bakterii, a także drożdżom, pleśniom i wirusom.