- Baza wiedzy
- Chirurgia
- Przyśpieszona regeneracja kości i gojenie po zabiegach chirurgicznych w stomatologii
Przyśpieszona regeneracja kości i gojenie po zabiegach chirurgicznych w stomatologii
Do czytelniPiezoelektryczna piła do cięcia kości Mectron Piezosurgery daje pełną kontrolę nad wykonywanym cięciem i pozwala maksymalnie zwiększyć przewidywalność leczenia. Wszystko to dzięki rewelacyjnym właściwościom ultradźwięków.
Prof. T. Vercellotti (twórca technologii piezoelektrycznej) odkrył, że ultradźwięki aktywują proces ultra - osseointegracji, a to z kolei przyśpiesza regenerację kości.
Czy Twoim pacjentom zależy na czasie? Czy decydują się na zabiegi chirurgiczne tylko jeśli gwarantujesz im realizację planu leczenia w założonym czasie. W dodatku oczekują perfekcyjnych rezultatów.
Technologia ultradźwiękowa pomoże Ci sprostać tym wymaganiom.
Zabieg podnoszenia dna zatoki metodą okienka bocznego, z wykorzystaniem Mectron Piezosurgery.
Do perfekcyjnego przeprowadzenia leczenia potrzebna jest niezawodna technologia
Mectron Piezosurgery dzięki unikalnej technologii piezoelektrycznej ma wszechstronne zastosowanie we wszelkich zabiegach z zakresu chirurgii stomatologicznej. Jednocześnie żadna inna technologia tak bardzo nie zwiększa bezpieczeństwa i przewidywalności zabiegów.
Co sprawia, że ultradźwiękowe Mectron Piezosurgery jest tak uniwersalne?
Dzięki bardzo szerokiej gamie końcówek możliwości wykorzystania Mectron Piozosurgery są ogromne – pozwalają na wykonanie niemal wszystkich zabiegów z zakresu chirurgii stomatologicznej. Precyzyjnie, szybko i wygodnie można przeprowadzić wszelkiego rodzaju osteotomie, pobieranie bloków kostnych, podniesienie dna zatoki, ekstrakcje, resekcje.
W Mectron Piezosurgery, parametry pracy urządzenia, można precyzyjnie dostosować do sytuacji klinicznej i preferencji lekarza. Dobierasz właściwą moc urządzenia. Masz do wyboru aż 6 poziomów mocy oraz 6 stopni intensywności irygacji.
W jaki sposób technologia piezoelektryczna maksymalizuje bezpieczeństwo i przewidywalność zabiegów?
Mectron Piezosurgery nie narusza sekwencji procesów biologicznych, składających się na gojenie tkanek.
Potwierdziły to niezależne badania naukowców zajmujących się wykorzystaniem technologii ultradźwiękowej. Porównano jakość wykonania i gojenia łoża implantu wykonanego tradycyjnymi instrumentami rotacyjnymi oraz łoża wykonanego techniką UISP - Ultrasound Implant Site Preparation (Ultradźwiękowa preparacja łoża implantu). Przyjrzyjmy się na przykładzie preparacji łoża implantu jak w praktyce wygląda zwiększenie bezpieczeństwa i przewidywalności zabiegu.
Dr A. Rebaudi i dr C. Stacchi wykazali w badaniu porównawczym, że wykorzystanie narzędzi ultradźwiękowych pozwala zachować waskularyzację kości gąbczastej i kortykalnej.
Urządzenia piezoelektryczne generują znacznie mniej ciepła niż tradycyjne urządzenia rotacyjne. Nie pozostawiają także w łożu mikroodłamków kości, które mogą przyczynić się do zwiększenia i przedłużenia stanu zapalnego.
Zasadnicza różnica polega na częstotliwości z jaką narzędzie uderza w kość zmineralizowaną. Przy tradycyjnych wiertłach jest to kilkadziesiąt lub kilkaset mikrodrgań na sekundę. Z kolei w technologii ultradźwiękowej występuje około 30 000 mikrodrgań na sekundę. Taka duża częstotliwość umożliwia o wiele lepszą kontrolę nad narzędziem podczas wykonywania osteotomii. Powoduje także mikronizację wiórów kostnych powstających przy preparacji. Kawitacja, która towarzyszy cięciu kości techniką UISP, oczyszcza preparowane łoże z mikroodłamków kości powstających przy preparacji.
Technologia UISP ma też duży wpływ na biomolekularne efekty zabiegów.
Dr A. Rebaudi wykazał w swoich badaniach (opublikowanych w Quintessence International 2010), że w łożach preparowanych metodą UISP (w przeciwieństwie do narzędzi rotacyjnych) gęstość kości, która integruje się z implantem miała wyższą gęstość radiologiczną.
Dzieje się tak dlatego, ponieważ w łożu preparowanym narzędziem ultradźwiękowym mamy:
- Większą liczbę otwartych kanałów naczyniowych w kości kortykalnej
- Mniej uszkodzeń kości wywołanych przegrzaniem lub przeciążeniem kości
- Lepsze oczyszczenie miejsca preparacji z odłamków
- Gojenie kości wokół implantów jest szybsze i bardziej równomierne
- Łatwiej też zachować delikatne tkanki jak błona zatoki szczękowej lub nerw zębodołowy w przypadku gdy łoże jest preparowane w sąsiedztwie tych delikatnych struktur
Korzyści na poziomie biomolekularnym dotyczą wszystkich zabiegów chirurgicznych, wykonywanych z użyciem Mectron Piezosurgery.
Więcej informacji na temat Mectron Piezosuregry i technologii wykorzystanej w tym urządzeniu znajdziesz tutaj.
Szczegóły dotyczące badań nad technologią piezoelektryczną i korzyści biomolekularnych jakie ta technologia daje, znajdziesz w poniższych wpisach.