- Aktualności
- "Magnetic mallet" - nowość w ofercie - już wkrótce!
"Magnetic mallet" - nowość w ofercie - już wkrótce!
"Magnetyczny młotek" to całkowicie innowacyjne narzędziem do chirurgii stomatologicznej i implantologicznej
Jeśli chcesz zobaczyć i wypróbować Magnetic Mallet to będzie ku temu dobra okazja podczas najbliższej konferencji "Implanty" w Jachrance (21 - 24 listopada 2019) , gdzie odbędzie się warsztat poświęcony temu rozwiązaniu. Więcej szczegółów nt. warsztatu znajdziesz tutaj
"Magnetyczny młotek" to całkowicie innowacyjne narzędziem do chirurgii stomatologicznej i implantologicznej. „Magnetic Mallet“, czyli "magnetyczny młotek" znajduje swoje zastosowanie w zabiegach:
- podnoszenie dna zatoki szczękowej;
- protokoły pionowego i poziomego zagęszczania i poszerzania kości;
- zębów ankylotycznych
- ekstrakcje zębów ankylotycznych
- a także we wszystkich przypadkach, w których zwykle stosuje się młotek chirurgiczny.
Producentem młotka jest firma Meta Ergonomica
Zasada działania Magnetic Mallet
Urządzenie wykorzystuje uderzenie elektromagnetyczne, które wyzwala siłę o dużej intensywności i koncentracji. Ta technologia umożliwia uzyskanie plastycznego odkształcenia kości, ale bez transmisji uderzenia i rozprzestrzeniania się impulsu po czaszce, jak to zwykle ma miejsce przy uderzeniach młotka chirurgicznego w wykorzystywany instrument.
Zniesienie negatywnych skutków siły odrzutu
Skondensowana energia i ruch posuwisty wykorzystywanego ostrza generowane są w czasie 120 (µs) milisekund. W ten sposób zastosowanie młotka magnetycznego zapobiega powstawaniu siły odrzutu, w konsekwencji, występowania u pacjentów łagodnych, napadowych, pozycyjnych zawrotów głowy (benign paroxysmal positional vertigo, BPPV) – to choroba wynikająca z zaburzeń w uchu wewnętrznym.
Co to jest BPPV
U pacjentów objawy BPPV (napadowe, pozycyjne zawroty głowy - benign paroxysmal positional vertigo, BPPV) u pacjentów manifestują się jako powtarzające się, krótkie zawroty głowy, wywołane przez zmianę położenia głowy. Zawroty głowy mogą nastąpić przy skrętach głowy w łóżku lub innych zmianach pozycji. Każdy epizod zawrotów głowy zwykle trwa nie dłużej niż minutę. Zazwyczaj tym zawrotom towarzyszą nudności. BPPV jest jedną z najczęstszych przyczyn zawrotów głowy po zastosowaniu klasycznych młotków chirurgicznych.
Jak działa Magnetic mallet
Młot magnetyczny „Magnetic mallet“ to złożony instrument magneto-dynamiczny wyposażony w prostnicę zasilaną energią z urządzenia sterującego mocą, dostarczający impulsu zgodnie z zaprogramowaną wartością . Osteotomy są przymocowane do rękojeści, która wyzwala falę uderzeniową. Końcówka osteotomu porusza się wskutek impulsu transmitowanego z urządzenia bazowego do rękojeści.
Różne tryby intensywności
4 różne intensywności pracy oferowane przez generator, pozwalają chirurgowi modulować siłę w zależności od rodzaju zabiegu i oporu kości, na którą jest transmitowane uderzenie. Zapewnia to duży margines bezpieczeństwa i dużą precyzję operowania. Co więcej, wstępnie wybrana intensywność pozwala na powtarzalność protokołów, co jest w zasadzie niemożliwe do osiągnięcia w przypadku instrumentów ręcznych. Manualnie, nigdy nie uderzymy z idealnie powtarzalną siłą.
Ergonomiczny projekt
Ergonomiczna rękojeść młotka magnetycznego jest używana tylko jedną dłonią, a impulsy są wyzwalane za pomocą nożnego kontrolera sterującego, pozostawiając drugą dłoń wolną i umożliwiając lepszą widoczność w polu operacyjnym. W przypadku wykorzystania klasycznych młotków chirurgicznych, obydwie dłonie muszą znajdować się w polu zabiegowym. Jedna przytrzymuje instrument, druga operuje młotkiem.
Wyjątkowa precyzja
Lekarze praktycy, którzy zastosowali już Magnetic Mallet w codziennej praktyce implantologicznej, wspominają o wyjątkowej precyzji podczas penetracji ekspanderów w kości. Kość blaszki zbitej przy słabiej zmineralizowanej strukturze gąbczastej wewnątrz, ze względu na swoją anatomię, zwykle odchyla ścieżkę prowadzenia ręcznego osteotomu, w trakcie przejścia z jednego ośrodka (gęstości) do drugiego. Ponadto, sama dynamika uderzenia młotka chirurgicznego w instrument, często przenosi siłę uderzenia na osteotom, nie współosiowo do powierzchni roboczej ostrza, powodując przypadkowe przesunięcia tej osi.
Kontrola i powtarzalność
W zmęczonych długą pracą zabiegową rękach, nawet doświadczonego chirurga, uderzenia klasycznego młotka w instrument nie są łatwe do precyzyjnego kontrolowania. W odróżnieniu od instrumentów ręcznych, Magnetic Mallet zapewnia powtarzalną precyzję ruchu wykorzystywanego instrumentu.
Zalety dla lekarza -podsumowanie:
- Lepsza widoczność i kontrola pracy
- Uproszczenie procedur augmentacji kości
- Precyzja w pozycjonowaniu oraz ustawieniu osteotomu
- Wyższa, pierwotna stabilność implantu
- Ograniczenie konieczności frezowania kości
- Tworzenie wyższego parametru BiC (bone to implant contact)
- Eliminacja konieczności wykonywania zabiegów Caldwell-Luc
- Lepszy dostęp do tylnego odcinka szczęki
- Uproszczenie procedur chirurgicznych w żuchwie
- Uproszczona technika wprowadzania implantów: „assisted implant insertion”
Podsumowanie zalet dla pacjenta:
- Brak syndromu BPPV
- Mniej traumatyczne przeżycia podczas zabiegów chirurgicznych
- Szybsze odzyskiwanie sprawności po zabiegu
- Brak utraty kości
- Poprawa gęstości niskiej jakości kości
- Większy komfort w porównaniu do zabiegów z wykorzystaniem klasycznych młotków
Przykładowe zastosowania Magnetic Mallet:
- Ekstrakcja zębów zatrzymanych
- Ekstrakcja zębów ankylotycznych
- Ekstrakcje zębów
- Podnoszenie dna zatoki szczekowej techniką Summers’a
- Poszerzanie wyrostka (split crest, etc.)
- Zagęszczanie kości łoża pod implant
- Podważanie bloków kostnych
- Wprowadzanie implantów w trybie „assisted implant insertion“
- Zdejmowanie koron i mostów
Zobacz więcej informacji, filmów i protokołów na stronie producenta:
Zobacz także inne prezentacje na YT: