- Baza wiedzy
- Chirurgia
- Zapraszamy na opowieść o niciach Serag-Wiessner
Zapraszamy na opowieść o niciach Serag-Wiessner
Do czytelniZa wielkimi firmami stoją ludzkie historie. Zapoznaj się z jedną z nich. Historią Carla i jego następców. To historia najstarszego niemieckiego producenta nici chirurgicznych - Serag-Wiessner. Zapraszamy do czytania.
Zdjęcia i ryciny pochodzą ze zbiorów firmy Serag-Wiessner i są chronione prawami autorskimi.
1866 rok, Berlin. Carl Wiessner zakłada fabrykę strun. Już wtedy Carl ma za sobą lata doświadczenia w tym temacie. To rodzinna tradycja. Rodzina Wiessner wytwarzała nici m.in. we Wrocławiu (zobacz, jak wyglądała wtedy produkcja - rys. 1).
Tak się składa, że akurat wzrasta zapotrzebowanie na nici chirurgiczne. Tworzone są w podobny sposób. Carl już wie, w jakim kierunku rozwinie swój biznes. Zaczyna wytwarzać catgut, czyli nici chirurgiczne z materiałów odzwierzęcych.
Zaczęli w 1866 roku. Dziś tworzą zaawansowane rozwiązania dla chirurgów różnych specjalizacji. Pracują z interdyscyplinarnym zespołem ekspertów (lekarzy, biologów, farmaceutów, chemików i inżynierów). Opracowują nowatorskie metody. Mowa o Serag-Wiessner. To najstarszy niemiecki producent chirurgicznych materiałów szewnych. 150 lat doświadczenia robi różnicę.
Ale powróćmy do Carla... Już w XIX wieku jego firma dostarcza nici chirurgom. Naukowcy opisują catgut marki Wiessner jako „gładkie, równe i trwałe”. Produkty cieszą się uznaniem i popularnością.
Wielka szkoda, ale Carl nie ma potomka. Fabryka nie trafia w rodzinne ręce. Zostaje sprzedana. Od tej pory właścicielem jest Heinrich Fürle. Heinrich zachowuje nazwę marki. I co najważniejsze - kontynuuje jej rozwój.
Koleje losu. Dalszy rozwój Serag-Wiessner
Rys.3
Syn Heinricha, Max Fürle, zostaje jednym z pierwszych producentów sterylnych nici chirurgicznych. Fabryka uchodzi za dobry przykład.
W 1936 roku firmę Wiessner przejmuje Theodor Neumann. Wkrótce współwłaścicielem zostaje Reinhold Kretschmann. Jest byłym pracownikiem Anhaltische Serum-Institut GmbH Dessau (ASID) - jednego z najważniejszych graczy w branży medycznej ówczesnych Niemiec. Jest jednocześnie jednym z założycieli Serag GmbH. W 1949 roku firmy łączą siły, lecz nie działają jeszcze pod wspólnym szyldem. Na południu nici sprzedawane są pod nazwą Serag, a na północy stosuje się nazwę Wiessner.
Powrót do dawnych sukcesów okazuje się jednak zbyt trudny. Firma popada w długi. Pieczę przejmuje Dr Friedrich Pfeiffer. Wtedy, w 1961 roku, powstaje Serag-Wiessner. Od 1960 roku firma produkuje nie tylko nici, ale również medyczne roztwory infuzyjne.
Wkrótce na rynku pojawia się konkurencja - Amerykanie. Sprzedają nici syntetyczne w niewielkich opakowaniach. Do opakowań dołączają igły jednorazowego użytku. Serag-Wiessner dostosowuje się do nowych wymogów. W latach 70-tych firma ma stabilną pozycję. Pracuje na nią około 150 pracowników.
W 1978 roku umiera Dr Friedrich Pfeiffer. Stanowisko przejmuje jego żona - Ursula Pfeiffer (Rys.5).
Nowy rozdział, czyli kobieta u sterów firmy
Ursula Pfeiffer, była pielęgniarka, ma już odpowiednie doświadczenie. Od lat działa u boku męża. Modernizuje firmę. Dotąd rzemieślnicza firma Serag-Wiessner - zyskuje teraz rangę producenta przemysłowego. Oferta nici poszerza się o szwy jedwabne, stalowe, lniane i syntetyczne. Ursula wprowadza ergonomiczne mini-opakowania. Sprzedaż kwitnie!
Nici chirurgiczne na poziomie high-tech
W latach 90-tych Serag-Wiessner przejmują synowie właścicieli. Firma podtrzymuje współpracę z chirurgami. Owocuje to rozwojem produkcji. Powstają implanty wykorzystywane w procedurach uro-ginekologicznych. Z biegiem lat nici chirurgiczne, implanty siateczkowe i roztwory medyczne stają się sztandarowymi produktami firmy.
W mieście Naila nadal wytwarzane są nici chirurgiczne - dla stomatologów, chirurgów szczękowo-twarzowych, chirurgów innych specjalizacji (chirurgia naczyniowa, kardiochirurgia). Relacje z klientami pozostają podstawowym filarem rozwoju Serag-Wiessner. Firma organizuje kursy i sympozja dla lekarzy. Interdyscyplinarny zespół ekspertów czuwa nad jakością produktów.
Wszystko wskazuje na to, że przed firmą kolejne 150 lat rozwoju i dalsze sukcesy!
Co my mamy z tym wspólnego? FM Dental jest dystrybutorem nici chirurgicznych Serag-Wiessner od 2009 roku. W ofercie mamy ponad 1300 nici o różnych różnych długościach i grubościach: nici resorbowalne i niewchłanialne. Syntetyczne, naturalne, teflonowe. Monofilamentowe, multifilamentowe, powlekane...
Choć nie ma nici idealnej, Serag-Wiessner jest na jej tropie. Firma tworzy nici o najbardziej poszukiwanych cechach. Przykład? Nić miękka i łatwa w wiązaniu. O gładkiej powierzchni, przez którą nie przenikną szkodliwe mikroorganizmy. Syntetyczna. Trwała. Brzmi dobrze? Sprawdź nici Seralene lub Seralon.
Nici chirurgiczne Serag-Wiessner kupisz teraz w promocji. Zobacz dostępne opcje.
Prowadzisz kursy lub warsztaty dla lekarzy? Możesz skorzystać ze specjalnej oferty.