- Problemy
- Gojenie i ból po zabiegu chirurgicznym
- Gojenie po zabiegu chirurgicznym
Gojenie po zabiegu chirurgicznym
Zabieg chirurgiczny w jamie ustnej – co dalej?
Leczenie stomatologiczne może obejmować różny zakres działań. Bywa, że plan leczenia wiąże się z koniecznością przeprowadzenia zabiegów chirurgicznych – np. usunięcie zęba czy chirurgiczne leczenie chorób przyzębia (dziąseł). Nieuchronnym skutkiem takich zabiegów jest naruszenie ciągłości tkanek – powstają zranienia, które wymagają zaopatrzenia.
Zdarza się również, że lekarz zaplanuje bardziej zaawansowane leczenie protetyczne lub wszczepienie implantów. Tego typu leczenie często wiąże się z koniecznością wcześniejszego odtworzenia tkanek (kości lub dziąsła), zwiększenia ich objętości lub zmodyfikowania ich struktury.
Zarówno w przypadku zranienia tkanek jak i konieczności ich odtworzenia, nasz organizm musi wykonać pracę nad regeneracją i augmentacją (wypełnieniem ubytków tkanek, zwiększeniem objętości tkanek). Współczesna medycyna może mu w tym aktywnie pomóc. Dziś regeneracja w stomatologii dysponuje nowym, zaawansowanym technologicznie orężem, który czynnie wspiera i pobudza biologiczne siły organizmu. Ta broń to preparaty pochodzące z krwi własnej pacjenta, w których skondensowane są składniki wyzwalające biologiczny potencjał do autoregeneracji. Takim właśnie preparatem jest PRF (en: Platelet Rich Fibrin), czyli fibryna bogatopłytkowa, która aktywnie stymuluje i przyspiesza procesy gojenia, a także zmniejsza dolegliwości bólowe po zabiegach chirurgicznych czy periochirurgicznych.
Podobnie jak w każdym innym procesie leczenia, wybór konkretnej metody dla danego Pacjenta jest złożoną kwestią. Decydujący głos ma tutaj lekarz prowadzący, który mając na uwadze dobro Pacjenta i osiągniecie właściwych efektów leczenia, podejmuje decyzję o zastosowaniu danej metody.
W zależności od sytuacji klinicznej Twój lekarz zdecyduje, czy można rozważyć zastosowanie PRF także w Twoim przypadku.